Zaznacz stronę

W pochmurny, deszczowy dzień, po zmroku i nad ranem światła samochodowe są niezbędne do sprawnego i przede wszystkim bezpiecznego poruszania się autem po drodze. Dzięki nim kierowca widzi teren przed i za sobą, a sam pozostaje dobrze widoczny dla wszystkich innych użytkowników ruchu drogowego. Powinien pamiętać o utrzymywaniu świateł w należytym stanie, także jeśli chodzi o ich czystość.

Światła samochodowe

Lampy samochodowe pierwotnie miały za zadanie oznaczać pojazd, a nie oświetlać drogę przed kierowcą. Click To TweetObecnie stosowane są światłą asymetryczne (np. w Europie) i światła symetryczne (w Stanach Zjednoczonych). Ich przeznaczeniem jest oświetlanie drogi na stosunkowo dużą odległość przed pojazdem w czasie jazdy. Są usytuowane zarówno z przodu, jak i z tyłu samochodu i mają różne kolory: biały, czerwony lub pomarańczowy. Kierowca sam włącza i wyłącza odpowiednie światła, aby właściwie widzieć drogę przed sobą i być dobrze widocznym dla innych kierowców oraz pieszych.

W latach 80. najczęściej w samochodach osobowych instalowane były światła reflektorowe soczewkowe, które precyzyjnie kierują strumień światła na drogę. Następnie zaczęto wykorzystywać lampy ksenonowe, także te samopoziomujące się, które nie oświetlają nadjeżdżających z naprzeciwka pojazdów. Od 2007 roku stosowane są światła ledowe.

Rodzaje świateł samochodowych

W samochodach osobowych stosowanych jest kilka rodzajów świateł:

 • Światła drogowe – nazywane również światłami długimi, z uwagi na ich większy zasięg i moc, używane są doraźnie od zmierzchu do świtu, celem zwiększenia widoczności; w ich przypadku strumień światła oświetla drogę symetrycznie, czyli równomiernie prawą i lewą część drogi i może oślepiać innych kierowców lub pieszych.
 • Światła mijania – nazywane również światłami krótkimi, ze względu na ich ograniczony zasięg, mają oświetlać drogę znajdującą się przed pojazdem; w Polsce obowiązkowe jest posługiwanie się nimi przez cały czas, bez względu na porę roku i porę dnia.
 • Kierunkowskazy – wskazują, w którym kierunku skręca samochód lub sygnalizują zmianę kierunku jazdy.
 • Światłą przeciwmgłowe – nazywane również przeciwmgielnymi, służą do oświetlania drogi w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza; wyróżnia się przednie i tylne światła przeciwmgłowe; z tylnych korzysta się tylko wtedy, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów.
 • Światła hamowania – światła stopu, sygnalizują hamowanie pojazdu i włączają się automatycznie, wraz z naciśnięciem pedału hamulca lub zaciągnięciem hamulca ręcznego.
 • Światła pozycyjne – zapewniają oświetlenie podczas postoju pojazdu, aby zwiększyć jego widoczność.
 • Światła awaryjne – sygnalizują awaryjne sytuacje i włącza je manualnie kierowca.
 • Światła odblaskowe – zapewniają widoczność pojazdu oświetlonego przez inne w ciemności.
 • Światła oświetlające tablicę rejestracyjną.

czyszczenie swiatel2 1024x682 5 metod na czyszczenie świateł samochodowych

Dlaczego światła samochodowe są zanieczyszczone?

Plastikowe reflektory samochodowe są narażone w dużym stopniu na uszkodzenia mechaniczne i na szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych. Podczas jazdy uderzają w nie owady, drobne kamyczki, powodując ich zarysowania i drobne uszkodzenia. Oddziaływanie na nie promieniowania słonecznego powoduje z kolei matowienie ich powierzchni, podobnie jak używanie do czyszczenia reflektorów środków, które nie są do tego przeznaczone.

Wnętrze reflektorów może także parować, co bywa efektem uszkodzenia mechanicznego, przez co do wnętrza lampy przedostaje się wilgoć. Parowanie może wynikać także z zabrudzenia wewnętrznej części szkła reflektora lampy, albo z zapchania odpowietrzników lub nieszczelności występującej na połączeniu klosz-obudowa.

Metody na czyszczenie świateł samochodowy

Zanim przystąpimy do poważniejszych czynności prowadzących do wyczyszczenia brudnych i zmatowiałych reflektorów w samochodzie, powinniśmy je przetrzeć gąbką. W ten sposób szybko i co najważniejsze skutecznie usuniemy wszelkie ślady błota i sprawdzimy, czy plastik reflektora nie został w żadnym miejscu nieodwracalnie i poważnie uszkodzony.

Czyszczenie lamp możemy przeprowadzić po wymontowaniu ich z samochodu lub bez demontażu. Później możemy wykorzystać kilka metod czyszczenia reflektorów:

 • Za pomocą pasty do zębów – jest to domowy sposób na przywrócenie przejrzystości zmatowiałym reflektorom. Nakładamy szorstką pastę do zębów w formie tradycyjnej (nie żel), równomiernie okrężnymi ruchami, szczoteczką na całą powierzchnię reflektora, następnie spłukujemy wodą, dajemy trochę wosku i ręcznikiem papierowym nakładamy go na reflektor. Na koniec polerujemy go czystą szmatką.
 • Lakierowanie – polega na zabezpieczeniu powierzchni reflektora lakierem odpornym na UV. Trzeba zmatowić i wypolerować w pierwszej kolejności lampy, a następnie nanieść na nie lakier przy użyciu specjalnego pistoletu.
 • Papier ścierny – drobnym papierem ściernym usuniemy żółty nalot z zewnętrznej powierzchni lampy, szlifując ich plastikową powierzchnię. Początkowo może ona wydawać nam się zadrapana, ale z czasem uzyskamy pożądany efekt.
 • Polerowanie – po szlifowaniu plastikowej powierzchni reflektorów, należy wypolerować je, aby nadać im właściwy połysk.  Do tego celu potrzebna jest polerka bądź wiertarka, filc i pasta polerska.

Elementy potrzebne do czyszczenia świateł samochodowych

Do przeprowadzenia operacji wyczyszczenia zmatowiałych i zanieczyszczonych świateł samochodowych nie potrzebny jest żaden specjalistyczny sprzęt. Przydadzą się za to:

 • taśma malarska – do oklejenia i zabezpieczenia karoserii wokół lampy,
 • papier ścierny przeznaczony do matowania na mokro (1200 i 2500),
 • pasta polerska o dużych właściwościach ściernych,
 • miękka szmatka do nakładania pasty polerskiej i oddzielna do polerowania,
 • polerka lub wiertarka z filcową nakładką.

Czyste, wypolerowane i idealnie przejrzyste światła samochodowe zapewniają dobrą widoczność na drodze, wpływają na widzialność pojazdu oraz na jego estetykę. Warto więc regularnie inwestować w ich oczyszczanie oraz polerowanie.

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 16 Średnia: 2.8]
Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kiedy i jak włączyć światła przeciwmgielne?

Co to są światła przeciwmgielne? Światła przeciwmgielne, nazywane również światłami przeciwmgłowymi, są szczególnym typem oświetlenia samochodowego. Dzięki nim można skutecznie...

Zamknij