Zaznacz stronę

Trudno wyobrazić sobie, żeby przemysł motoryzacyjny pozostawał obojętny na kolejne nowinki techniczne. Szybki rozwój technologii wręcz wymusza na producentach wdrażanie rozwiązań, które usprawniają jazdę samochodem i czynią ją bezpieczniejszą. Jednym z nich jest inteligentny system oświetlenia.

Jak działają inteligentne światła?

Inteligentne oświetlenie – co to takiego?

Tradycyjnie w pojazdach montowane są reflektory halogenowe lub ksenonowe. Click To Tweet Inteligentnym oświetleniem określa się z kolei adaptacyjne reflektory posiadające matryce diodowe (w tym przypadku wykorzystywane są zatem światła LED-owe). Punkty diodowe ściśle współpracują z czujnikami analizującymi otoczenie pojazdu, dzięki czemu możliwe jest dostosowywanie natężenia światła do warunków panujących na drodze.

Funkcje inteligentnych systemów oświetleniowych

Konwencjonalne światła drogowe działają zero-jedynkowo – święcą albo są wyłączone. Reflektory LED-owe mogą być włączone cały czas, gdyż w ich przypadku natężenie i zakres wiązki światła ulegają zmianom podczas jazdy. Inteligentne systemy dostosowują oświetlenie przede wszystkim do:

  • kierunku jazdy;
  • prędkości pojazdu;
  • sytuacji na drodze ze szczególnym uwzględnieniem obecności innych pojazdów.

System diodowy automatycznie reguluje nie tylko długość, ale i kształt wiązki świetlnej. Click To Tweet Rozpoznaje samochody nadjeżdżające z naprzeciwka i wyłącza te moduły LED-owe, które mogłyby oślepiać innych kierowców. Dodatkowo wpływa na wydłużenie pola widzenia, a tym samym przyczynia się do szybszej identyfikacji zagrożeń na drodze. W ruchu miejskim inteligentne oświetlenie reguluje szerokość strumienia świetlnego, sprawiając, że skrajne punkty po obu stronach jezdni (chodniki, krawężniki) stają się bardziej widoczne.

Część systemów inteligentnego oświetlenia posiada dodatkowe funkcje, jeszcze bardziej ułatwiające prowadzenie pojazdu i podnoszące poziom bezpieczeństwa. Są to głównie:

  • podświetlanie obiektów ukrytych w ciemności;
  • wyróżnianie wybranych pasów jezdni;
  • pomoc w nawigacji.

inteligentne oswietlenie samochodowe 2 Inteligentne oświetlenie samochodowe

Inteligentny system oświetlenia a bezpieczeństwo na drodze

Naukowcy z Politechniki w Darmstadt przeprowadzili badania dotyczące wpływu inteligentnych systemów oświetleniowych na poziom bezpieczeństwa na drodze. Doszli do wniosku, że kierowcy korzystający ze świateł z matrycą diodową dostrzegają przeszkody pojawiające się na drodze z odległości o 30-40 m większej niż prowadzący pojazdy z halogenowymi lub ksenonowymi światłami (odległość ta została zmierzona dla samochodów poruszających się z prędkością 80 km/h). W ten sposób kierowca zyskuje na reakcję dodatkowe 1,5 sekundy. Nie trzeba tłumaczyć, jakie znaczenie ma to w przypadku niebezpiecznych sytuacji na jezdni, gdzie często o życiu człowieka decydują milimetry i ułamki sekund.

Inteligentne oświetlenie – luksus czy standard?

Gdzie montuje się inteligentne światła?

Inteligentny system oświetlenia został zaprojektowany z myślą o limuzynach i tam też znalazł swoje pierwsze zastosowanie. Dziś reflektory LED-owe montowane są również, na życzenie klienta, w samochodach średniej klasy. To jednak wciąż opcjonalny element wyposażenia pojazdu. Inteligentne oświetlenie to także dla właściciela auta dodatkowy koszt. Przykładowo jego montaż w Audi to wydatek rzędu 9,3 tys. zł, zaś Oplu Astrze – 5,5 tys. zł.

Oświetlenie coraz bardziej inteligentne

Mimo systematycznie spadającej, ale wciąż dość wysokiej ceny, spora liczba kierowców decyduje się na montaż inteligentnego oświetlenia. Dodatkowo producenci samochodów nieustannie pracują nad kolejnymi rozwiązaniami technologicznymi w zakresie oświetlenia pojazdów. Wszystko po to, by światła stały się integralną częścią auta, mogły komunikować się z innymi elementami jego wyposażenia, były w pełni sterowane elektroniczne oraz jeszcze bardziej praktyczne.

Inteligentne oświetlenie samochodowe podnosi poziom bezpieczeństwa na drodze, a dodatkowo pozytywnie wpływa na komfort jazdy. Wiele wskazuje na to, że w ciągu najbliższych kilku lat stanie się standardem. Może zatem warto pomyśleć o jego montażu już dziś?

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 0 Średnia: 0]
Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zrób to sam: Montowanie oświetlenia do jazdy dziennej

Oświetlenie do jazdy dziennej to już standard, jeśli chodzi o wyposażenie samochodu. Z powodzeniem poradzisz sobie z jego montażem lub...

Zamknij