Zaznacz stronę

Przeważająca część wypadków samochodowych ma miejsce po zmroku. Wpływ na to mają różne czynniki – spożycie alkoholu, nadmierna prędkość i brawura, brak zapiętych pasów bezpieczeństwa czy nieprawidłowo ustawione oświetlenie. Ostatniej z tych przyczyn kolizji bardzo łatwo się pozbyć – wystarczy poznać kilka zasad dotyczących regulacji świateł samochodowych.

Przygotowanie pojazdu do kontroli i regulacji oświetlenia

Wyregulować oświetlenie samochodowe możemy samodzielnie lub z pomocą mechanika. Zanim jednak zdecydujemy się na ten krok, sprawdźmy, czy nasze światła potrzebują regulacji. W tym celu odpowiednio przygotujmy pojazd – ustawmy go na płaskim, równym terenie. Zadbajmy o to, by przed nami znalazła się równa, płaska powierzchnia  (najlepiej w odległości około 10 m) – np. ściana budynku. Oczywistością jest, że kontroli oświetlenia należy dokonywać w porze nocnej bądź wieczornej – tak, by granice światła i cienia były łatwo dostrzegalne.

Kiedy przystępujemy do sprawdzania świateł, nie obciążajmy dodatkowo samochodu. Click To TweetWyciągnijmy bagaże, kontrolujmy oświetlenie samodzielnie, bez dodatkowych pasażerów. Sprawdźmy też, czy ciśnienie w oponach jest odpowiednie, a zbiornik paliwa – w miarę możliwości napełniony.

Samodzielne sprawdzenie ustawienia świateł

Przed sprawdzeniem, czy nasze oświetlenie jest prawidłowo ustawione, zaopatrzmy się w ołówek i poziomicę. Następnie możemy przystąpić do kontroli świateł. W pierwszej kolejności na ścianie wykreślmy krzyżyki, których położenie będzie odpowiadało środkom reflektorów (w tym celu podjedźmy samochodem jak najbliżej ściany) Potem 5 cm poniżej wyznaczonych punktów narysujmy poziomą linię, posługując się poziomicą. Cofnijmy się pojazdem na wspomnianą odległość 10 m. Linia cienia, rzucanego przez nasze światła, powinna pokryć się z wykreśloną granicą. Podczas obserwacji uwzględnijmy, że w systemie europejskim reflektor świateł mijania jest niesymetryczny, a więc prawa strona będzie wyraźniej doświetlona. Jeżeli linia cienia znajduje się w odpowiednim miejscu, a asymetria w zakresie natężenia światła  jest widoczna, można przyjąć, że oświetlenie ustawione zostało prawidłowo. W przeciwnym wypadku wymaga ono regulacji.

%name Jak wyregulować oświetlenie samochodowe?

Ręczna regulacja oświetlenia samochodowego

W samochodach, które pozbawione są automatycznej regulacji oświetlenia, światła można ustawić ręcznie. Służy do tego specjalne pokrętło usytuowane po lewej stronie deski rozdzielczej. Zazwyczaj tego rodzaju regulacja jest trój- bądź czterostopniowa i wiąże się z obciążeniem samochodu. Poszczególne poziomy przedstawiają się następująco:

  • poziom 0 – auto obciążone ciężarem tylko kierowcy lub kierowcy i pasażera znajdującego się na przednim siedzeniu;
  • poziom 1 – samochód, w którym poza kierowcą znajduje się 3-4 pasażerów, bagażnik zaś pozostaje pusty;
  • poziom 2 – pojazd obciążony – zarówno pasażerami, jak i bagażem;
  • poziom 3 – auto z wypełnionym bagażnikiem, ale bez pasażerów (specyficzna sytuacja, w której przód samochodu podnosi się do góry).

W części samochodów (np. niektórych modelach Fiata) możliwe jest ustawienie świateł z poziomu komputera pokładowego. Jeżeli zdecydujemy się na samodzielną regulację oświetlenia, pamiętajmy, by mimo to co jakiś czas udać się do warsztatu samochodowego w celu kontroli świateł. Uchroni nas to przed nieprzyjemnymi, a nawet niebezpiecznymi sytuacjami na drodze.

Regulacja świateł podczas badania technicznego

Sprawdzanie ustawienia przednich świateł samochodowych to jedna ze standardowych czynności wykonywanych podczas kontroli pojazdu. W warsztacie samochodowym mamy gwarancję, że nasze oświetlenie zostanie sprawdzone kompleksowo, z wykorzystaniem profesjonalnych urządzeń pomiarowych (głównie spektrofotometru, mierzącego transmisję i odbicie strumienia świetlnego). W warsztacie samochodowym zostaną sprawdzone nie tylko światła drogowe i mijania (w większości pojazdów oba te systemy są zintegrowane), ale również reflektory przeciwmgłowe. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości światła ustawiane są za pomocą śrub regulujących.

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 0 Średnia: 0]
Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Tuning oświetlenia samochodowego

Tuning zazwyczaj kojarzy się amatorom motoryzacji ze strojeniem i modyfikacją części samochodowych w taki sposób, aby zyskały one efektowny wygląd...

Zamknij