Zaznacz stronę

Nie ulega wątpliwości, że światła są jednym z najważniejszych elementów każdego samochodu. Mają one na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza przy ograniczonej widoczności i po zapadnięciu zmroku. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, kiedy i jakie włączyć światła w samochodzie.

Światła mijania i światła do jazdy dziennej

Kierujący pojazdem ma obowiązek używania świateł mijania przez całą dobę – w dzień, nocy i niezależnie od warunków pogodowych. Jednakże od tej reguły jest wyjątek. Jak wskazują przepisy Prawo o Ruchu Drogowym, od świtu do zmierzchu można – zamiast świateł mijania – używać świateł do jazdy dziennej (Art. 51 PoRD). Używanie w ciągu dnia świateł do jazdy dziennej ma wiele zalet. Przede wszystkim zużywają one mniej energii niż światła mijania. Dzięki nim oszczędzamy akumulator i pozostałe elementy instalacji elektrycznej auta.

Warto jednak pamiętać, że oba rodzaje świateł nie mogą być włączone równocześnie. Ponadto w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, która spowodowana jest opadami, mgłą czy innymi czynnikami atmosferycznymi, kierujący pojazdem ma obowiązek włączyć światła mijania lub światła przeciwmgłowe (albo oba jednocześnie). W opisanych wyżej warunkach zabrania się używania świateł do jazdy dziennej. Od 2011 roku wszystkie samochody o masie do 3,5 t sprzedawane na terenie UE są obowiązkowo wyposażone w światła do jazdy dziennej.

Światła drogowe (długie)

Światła drogowe, nazywane światłami długimi służą do oświetlenia drogi w trudnych warunkach oświetleniowych. Według przepisów w czasie od świtu do zmierzchu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania, kierowca ma prawo włączyć światła drogowe, pod warunkiem, że nie oślepi on innych kierowców oraz pieszych poruszających się w kolumnie. Tych samych świateł można również używać do informowania innych kierujących pojazdami o niebezpieczeństwie znajdującym się na drodze.

Trzeba jednak pamiętać, że nadużywanie świateł drogowych może skończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami w postaci mandatu – nawet do 200 zł oraz 3 punktami karnymi. Przepisy ruchu drogowego wyraźnie zabraniają używania świateł drogowych w momencie, w którym ich użycie jest niepotrzebne i może stwarzać zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Kierujący mający włączone światła drogowe jest zobowiązany przełączyć je na światła mijania w momencie, gdy:

  • zbliża się do pojazdu jadącego z naprzeciwka,
  • zbliża się do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony,
  • zbliża się do pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, w takiej odległości, w której kierowca może zostać oślepiony.

swiatla drogowe wlaczanie 1 Kiedy i jak włączyć światła drogowe w samochodzie?

Światła pozycyjne i postojowe

Światła pozycyjne nie są tym samym, co światła postojowe, choć ich zastosowanie jest ze sobą wzajemnie powiązane. Zgodnie z przepisami prawa światła postojowe przeznaczone są do aut o długości nie większej niż 6 metrów i nie szerszych niż 2 metry. Światła postojowe z przodu muszą być białe, z tyłu czerwone. W momencie, gdy połączone są z kierunkowskazami wymagana jest barwa żółta. Światła postojowe występują parami: dwa z przodu i dwa z tyłu, albo po jednym na każdym boku pojazdu. Światła postojowe należy włączać podczas postoju w miejscu, które jest niedostatecznie oświetlone. Nie muszą one być jednak włączone w momencie, gdy auto znajduje się poza drogą. Światło postojowe może być zastąpione poprzez włączenie świateł pozycyjnych.

Światła przeciwmgłowe

Światła przeciwmgłowe dzielą się na przednie i tylne. Warto jednak wiedzieć, że przednie światło przeciwmgłowe nie jest obowiązkowe, co oznacza, że nie każde auto musi je posiadać w standardowym wyposażeniu. Tylne natomiast jest już obowiązkowe. Przednie światło przeciwmgłowe można stosować, gdy na drodze jest niedostateczna widoczność, można je również włączyć na oznaczonej drodze krętej od świtu do zmierzchu. Natomiast tylne światło przeciwmgłowe należy bezwzględnie włączyć, gdy widoczność spadnie poniżej 50 metrów. Jeśli zapomni się je włączyć, grozi 100 zł mandatu i 2 punkty karne.

Światła awaryjne

Światła awaryjne należy wykorzystywać podczas awaryjnego postoju na drodze. Światła te często wykorzystywane są również jako forma “podziękowania” innym kierowcom. Świateł awaryjnych nie należy włączać podczas holowania pojazdu, który uległ wypadkowi bądź awarii. W nowych samochodach światła te włączają się automatycznie w momencie gdy, choć na chwilę zostanie uruchomiony system ABS lub ESP. Za niewłączenie świateł awaryjnych grozi mandat 150 zł i 1 punkt karny.

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 3 Średnia: 1.3]
Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Stożkowy filtr powietrza do samochodu

Każdy z nas zapewne chciałby zyskać nieco mocy w swoim samochodzie. Kilka koni mechanicznych więcej pod maską pozwoliłoby sprawniej wyprzedzić...

Zamknij