Zaznacz stronę

Światła samochodowe pozwalają na zwiększenie widoczności dla kierowcy i widoczności pojazdu przez innych uczestników ruchu drogowego. W Polsce przez cały rok należy jeździć z wykorzystaniem świateł mijania, a jak jest w innych krajach?

Światła w samochodzie

Każdy samochód fabrycznie jest wyposażony w wiele świateł, które mają różne role do odegrania. Wśród nich można wymienić:

 • Światła drogowe – są to tzw. światła długie, wykorzystywane doraźnie, przy słabej widoczności, kiedy nikogo nie ma przed pojazdem. Z uwagi na fakt, że światła drogowe są mocnymi światłami, o symetrycznym strumieniu, będą równomiernie oświetlać prawą i lewą część drogi. Nie można jeździć z ich użyciem przez cały czas. Znajdują się w przedniej części maski samochodu.
 • Światła mijania – w Polsce światła te powinny być włączone przez cały rok, niezależnie od pory dnia i nocy. To podstawowe światła samochodowe do jazdy, określane jako światła krótkie. Skutecznie zwiększają pole widzenia przed pojazdem.
 • Światła hamowania – to światła stop, które zapalają się po wciśnięciu pedału hamulca, w sposób automatyczny; sygnalizują hamowanie i znajdują się w tylnej części pojazdu.
 • Kierunkowskazy – światła sygnalizujące zmianę kierunku jazdy, pasa ruchu lub skręt – mamy prawy i lewy kierunkowskaz. Są one zarówno z przodu, jak i z tyłu samochodu.
 • Światła pozycyjne – do zastosowania w czasie postoju pojazdu, przy dobrej widoczności.
 • Światła oświetlające tablicę rejestracyjną.
 • Światła przeciwmgłowe – lub przeciwmgielne, do użycia wyłącznie w warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza, m.in. w czasie mgły, stąd też ich nazwa. Występują przednie i tylne światła przeciwmgłowe.
  wymagane swiatla polska za granica Które światła są wymagane w czasie jazdy w Polsce i zagranicą?
 • Światła awaryjne – sygnalizują awaryjne sytuacje, znajdują się z przodu i z tyłu samochodu.
 • Światła cofania – sygnalizują włączenie wstecznego biegu. Są umiejscowione z tyłu samochodu.
 • Światła odblaskowe – zapewniają lepszą widoczność pojazdu oświetlonego przez innego pojazdy w ciemności.
 • Światła postojowe – należy je włączać w warunkach niedostatecznej widoczności, w czasie postoju oraz w czasie zatrzymania pojazdu.

Wymagane światła w czasie jazdy w Polsce

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym, w Polsce przez cały rok należy włączać w samochodzie, niezależnie od pory dnia i nocy, światła mijania. Mówi o tym art. 51 pkt 1 Prawa o ruchu drogowym. Określa on, że każda osoba kierująca pojazdem ma obowiązek używania świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Dopuszcza się jedynie korzystanie ze świateł do jazdy dziennej, w okresie od świtu do zmierzchu, przy dobrej przejrzystości powietrza.

Jeśli dojdzie do zmniejszonej przejrzystości powietrza, np. w wyniku mgły lub opadów atmosferycznych, kierowca powinien oprócz świateł mijania włączyć także światła przeciwmgłowe przednie. Kiedy widoczność spada do 50 m, może włączyć również światła przeciwmgłowe tylne.

Podczas zatrzymania pojazdu lub postoju, niezwiązanych z warunkami ruchu lub przepisów, należy włączyć dla bezpieczeństwa swojego i innych, światła pozycyjne przednie i tylne lub światła postojowe.

Kary wynikające z braku wymaganych świateł w Polsce

W taryfikatorze mandatów uwzględniono sytuację, w której kierowcy nie dostosowują się do wymagań związanych z używaniem świateł zewnętrznych pojazdu. Kierowca zostanie obłożony mandatem w wysokości:

 • 200 zł  i 4 pkt karne za jazdę bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu,
 • 100 zł  i 2 pkt karne za jazdę bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu,
 • 100 zł i 4 pkt karne za jazdę bez wymaganych świateł pojazdami niewyposażonymi w światła mijania, drogowe lub do jazdy dziennej,
 • 200 zł i 4 pkt karne za jazdę bez wymaganych świateł w tunelu, niezależnie od pory doby,
 • od 150 zł do 300 zł za nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności,
 • 200 zł i 3 pkt karne za korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami,
 • 100 zł i 2 pkt karne za naruszenie warunków dopuszczalności używania przednich lub tylnych  świateł przeciwmgłowych,
 • 100 zł za używanie tzw. „szperacza” podczas jazdy.

Wymagane światła w czasie jazdy w innych państwach

W Niemczech od świtu do zmierzchu nie trzeba używać świateł mijania, ani żadnych innych świateł. Konieczne jest ich włączenie po zmroku oraz w tunelach.

W Czechach i na Słowacji oraz na Węgrzech kierowcy mają obowiązek jazdy z włączonymi światłami przez całą dobę, niezależnie od pory roku.

Francja nie wprowadziła obowiązku korzystania przez całą dobę ze świateł mijania. W tunelach i po zmroku są one konieczne.

W Wielkiej Brytanii, podobnie jak w Niemczech i we Francji od świtu do zmierzchu kierowcy mogą poruszać się bez świateł mijania. Ponownie kierowcy w Wielkiej Brytanii muszą zapalać światła mijania podczas jazdy w tunelach.

Kary wynikające z braku posiadania świateł w innych państwach

Kary za brak świateł mijania w sytuacji, gdy są one niezbędne, wynoszą w innych państwach europejskich:

 • Czechy – do 60 euro,
 • Słowacja – do 60 euro,
 • Węgry – do 35 euro.

Skutki nieużywania wymaganych świateł

Kierowcy ignorujący obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania oraz innymi, wymaganymi w danym momencie, ograniczają sobie niejako na własne życzenie widoczność. Nietrudno wówczas o wypadki drogowe, zarówno te spowodowane przez nieoświetlony pojazd lub inne, prawidłowo jadące pojazdy, które po prostu nie widzą samochodu bez włączonych świateł na drodze lub na poboczu.

Kierowca nie jest w stanie zauważyć np. człowieka idącego bokiem drogi, jeśli nie ma świateł i nie może oświetlić sobie drogi przed sobą. Click To Tweet

Prawidłowe używanie świateł samochodowych zwiększa bezpieczeństwo na drodze, ponieważ kierowca ma znacznie lepszą widoczność i sam jest dobrze widoczny dla innych kierowców czy pieszych.

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 0 Średnia: 0]
Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Reflektory samochodowe – rodzaje, sposoby polerowania

Zamknij