Zaznacz stronę

Kiedy mówimy o oświetleniu pojazdu, najczęściej na myśli mamy żarówki samochodowe. Często zapominamy jednak o oświetleniu wnętrza samochodu, dzięki którym jazda samochodem, zwłaszcza w nocy, staje się dużo przyjemniejsza.

Oświetlenie wnętrza pojazdu

Każdy współcześnie produkowany samochód posiada fabrycznie zamontowany układ oświetlenia wnętrza samochodu. Światło kabiny kierowcy włącza się najczęściej dwoma sposobami: automatycznie w momencie otwarcia drzwi pojazdu oraz ręcznie za pomocą specjalnego włącznika. O ile drugi sposób nie budzi zastrzeżeń, bo kierowca w zależności od potrzeb w każdym momencie może włączyć światło, to metoda zapalania światła w momencie otwarcia drzwi ma kilka wad. A oto niektóre z nich:

  • Po wejściu do samochodu i zamknięciu drzwi światło gaśnie, co zmusza nas do poszukiwania stacyjki “po omacku”. Nie zawsze też warunki pogodowe sprzyjają pozostawieniu drzwi otwartych do momentu uruchomienia pojazdu.
  • Po wyjściu z pojazdu światło szybko gaśnie, co uniemożliwia wzrokową kontrolę, “czy aby na pewno wszystko ze sobą wzięliśmy”.
  • Światło w kabinie pali się cały czas przy otwartych drzwiach, co uniemożliwia pozostawienie drzwi otwartych przez dłuższy czas.

Żarówki ledowe do samochodu

Tradycyjne oświetlenie wnętrza samochodu sprowadza się do trzech lampek: dla kierowcy i pasażerów siedzących na przednim oraz tylnym siedzeniu. Tradycyjnie oświetlenie można zastąpić produktem bardziej efektywnym, czyli oświetleniem LED. LED-y dają bardziej jasne i wydajniejsze światło. Dobrym wyborem będą tzw. “rurki” o symbolu kodowym C5W lub C10W. Mogą one występować w różnych długościach – od 31 do 42 mm.

oswietlenie samochodowe wewnatrz pojazdu 2 Oświetlenie samochodowe wykorzystywane wewnątrz pojazdu

Na co zwrócić uwagę, wybierając żarówki LED do samochodu?

Wybierając żarówki LED do samochodu przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jasność świecenia. Ważna jest wartość diod, gdyż to od nich zależy wydajność oraz liczba punktów świetlnych. Im dioda LED ma wyższą wartość, tym silniejszego światła możemy się spodziewać. Niektórzy producenci żarówek LED podają również wartość strumienia świetlnego, mierzoną w lumenach (lm), która pozwala na bezpośrednie porównanie siły świecenia żarówki z innymi.

Kolor żarówek do kokpitu

Wśród żarówek LED dominuje kolor zimna biel, choć w sklepach nie brakuje również diod w innej kolorystyce. Click To Tweet Niemniej jednak przy wyborze żarówek LED warto pamiętać, że biel to kolor uniwersalny, który męczy oczy w najmniejszym stopniu, co wpływa na dobre samopoczucie w trakcie jazdy.

Ile kosztują żarówki LED do wnętrza pojazdu?

Ceny żarówek LED do wnętrza pojazdu nie są wysokie i kształtują się w okolicach 1,5 – 7 złotych za sztukę w zależności od rodzaju, liczby i jakości zastosowanych diod. Ich wymiana w samochodzie nie jest skomplikowana i najczęściej sprowadza się jedynie do odkręcenia kilku śrub.

Retrofity – alternatywa dla LED-ów

Inną możliwością oświetlenia wewnętrznego pojazdu są tzw. retrofity, czyli ledowe zamienniki. Retrofity LED charakteryzuje długa żywotność, barwa światła zbliżona do naturalnej, niski pobór energii, a także doskonałe parametry świecenia w porównaniu ze standardowymi żarówkami. Żywotność retrofitów wynosi nawet 5000 godzin pracy, przy zużyciu nawet 80% mniejszym niż standardowe żarówki. Można je montować bezpośrednio w miejscu tradycyjnych żarówek.

Dodatkowe lampki do wnętrza pojazdu

Jeśli lampki LED okazały się niewystarczające, warto pomyśleć także o dodatkowym i niefabrycznym oświetleniu pojazdu. Jednym z najprostszych rozwiązań będzie zakup przenośnej lampy lub latarki zasilanej z gniazda zapalniczki. Generowane przez nie światło jest delikatne i stosunków subtelne, dlatego tego typu oświetlenie może służyć jako oświetlenie doraźne przy czytaniu gazet czy przeglądaniu map. Na rynku można znaleźć również latarki z wersjach akumulatorowych. W takim wypadku zapalniczka pełni funkcję jedynie ładowarki samochodowej.

Jeszcze innym rozwiązaniem będzie montaż stacjonarnej lampki, przypominającej tę montowaną fabrycznie w pojazdach lub montaż neonów w okolicy progów oraz dolnej deski rozdzielczej, co pozwala na oświetlenie dolnej części samochodu.

Warto zadbać o oświetlenie wnętrza samochodu. Montaż oświetlenia nie jest ani drogi, ani czasochłonny, a w wielu sytuacjach może pomóc, co docenią zwłaszcza te osoby, które nocą przemierzają długie trasy.

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 7 Średnia: 2.6]
Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak wyregulować oświetlenie samochodowe?

Przeważająca część wypadków samochodowych ma miejsce po zmroku. Wpływ na to mają różne czynniki - spożycie alkoholu, nadmierna prędkość i...

Zamknij