Zaznacz stronę

Ważnym elementem samochodu jest jego oświetlenie, które decyduje o widzialności i widoczności pojazdu. Reflektory samochodowe należy utrzymywać w dobrym stanie i najlepiej w idealnej przejrzystości. Jak je polerować, aby zawsze dawały maksymalne oświetlenie i nie matowiały?

Lampy samochodowe

W każdym samochodzie stosowane są lampy, których zadaniem jest oznaczanie pojazdu i oświetlanie drogi znajdującej się przed kierowcą. Stosowane są lampy samochodowe symetryczne, np. w Stanach Zjednoczonych, a w Europie lampy asymetryczne, które mają zupełnie odmienne położenie względem drogi. Dzięki nim kierowca doskonale widzi, to co dzieje się przed nim, nawet po zmroku i przy niekorzystnej pogodzie. Może więc odpowiednio wcześnie zareagować np. zahamować przed pasami lub przed przeszkodą na jezdni.

Lampy samochodowe są zainstalowane z przodu, z tyłu, a czasem również po boku samochodu (lampy odblaskowe). Click To Tweet Mogą mieć kolor biały, czerwony lub pomarańczowy. We wnętrzu pojazdu również znajdują się źródła światła.

W samochodach produkowanych od 2007 roku, w przeważającej ilości przypadków, montowane są światła ledowe, choć wcześniej w użyciu były lampy ksenonowe i reflektorowe soczewkowe.

Istnieje wiele rodzajów lamp samochodowych

  • Światła drogowe – to lampy używane nie przez cały czas, ale doraźnie, od zmierzchu do świtu, aby zwiększyć widoczność na drodze; nazywane są światłami długimi, a ich strumień oświetla drogę symetrycznie, czyli równomiernie prawą i lewą część trasy; uwaga! światła te mogą oślepiać innych uczestników ruchu drogowego, dlatego trzeba ich używać z rozwagą.
  • Światła mijania – podstawowe światła w samochodzie, nazywane także światłami krótkimi, ponieważ ich zasięg jest ograniczony. Ich celem jest oświetlanie bez ustanku drogi przed pojazdem; w Polsce korzysta się z nich przez cały rok, 24 godziny na dobę.
  • Światła hamowania – także światła stopu, które sygnalizują hamowanie i włączają się automatycznie, niezależnie od kierowcy, po naciśnięciu pedału hamulca lub zaciągnięciu hamulca ręcznego.
  • Kierunkowskazy – tzw. migacze, które wskazują kierunek jazdy na skrzyżowaniach czy zmianę pasa ruchu.
  • Światła przeciwmgłowe – nazywane przeciwmgielnymi, które wykorzystuje się do oświetlania drogi w warunkach mgły, tj. zmniejszonej przejrzystości powietrza; występują przednie i tylne światła przeciwmgłowe, przy czym z tylnych korzysta się tylko wtedy, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów.
  • Światła pozycyjne – lampy zapewniające oświetlenie podczas postoju pojazdu.
  • Światła awaryjne – sygnalizują awaryjne sytuacje i są włączane przez kierowcę.
  • Światła odblaskowe – zapewniają widoczność pojazdu oświetlonego przez inne w ciemności.
  • Światła oświetlające tablicę rejestracyjną.

Kiedy należy wypolerować lampy?

Wykonane z tworzywa sztucznego reflektory samochodowe z czasem mogą matowieć, zaparowywać, albo na ich powierzchni pojawiają się przebarwienia i uszkodzenia mechaniczne. Wówczas niezbędne jest ich polerowanie. Staje się to konieczne, jeśli:

  • lampy mają żółte przebarwienia – w wyniku oddziaływania promieniowania słonecznego,
  • lampy matowieją – z tego samego powodu, jak w przypadku przebarwień,
  • lampy dają niewystarczającą ilość światła – z uwagi na zmatowienia, zaparowanie itp.
  • lampy są zaparowane – w wyniku uszkodzenia mechanicznego do lampy może dostawać się wilgoć i zaczynają parować albo dochodzi do zabrudzenia wewnętrznej części szkła reflektora lampy lub zapchania odpowietrzników bądź występowania nieszczelności pomiędzy kloszem lampy, a jego obudową,
  • pojawiają się zarysowania i drobne uszkodzenia na powierzchni reflektorów.

Sposoby na wypolerowanie lamp samochodowych

Jeśli lampy samochodowe zmatowiały, mają przebarwienia lub parują i widoczne są na nich powierzchni uszkodzenia, wówczas możemy przywrócić im dawny stan tylko poprzez czyszczenie i polerowanie. W pierwszej kolejności reflektory samochodowe przecieramy gąbką zmoczoną w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Łatwo usuniemy dzięki temu zabrudzenia i sprawdzimy, w jakim rzeczywistym stanie są lampy.

Później przychodzi czas na czyszczenie reflektorów, a można je przeprowadzić wykorzystując:

  • Pastą do zębów – czyszczenie pozwala na przywrócenie przejrzystości zmatowiałym reflektorom (w podobny sposób czyści się armaturę łazienkową); należy nałożyć na gąbkę do mycia naczyń zwyczajną pastę do zębów i nałożyć ją równomiernie, okrężnymi ruchami na całą powierzchnię lampy samochodowej, odczekać chwilę i spłukać ją wodą; na koniec dodajemy trochę wosku i papierowym ręcznikiem nakładamy go na reflektor oraz polerujemy miękką ściereczką.
  • Wodny papier ścierny – najlepiej sprawdzi się przy przebarwieniach na reflektorach, usuniemy nim nalot z zewnętrznej powierzchni lampy i wyszlifujemy plastikowy reflektor.
  • Odpowiednie preparaty.
  • Zabezpieczenie po wypolerowaniu – po wypolerowaniu reflektorów w preferowany przez siebie sposób można zabezpieczyć ich powierzchnię przy użyciu lakieru odpornego na promieniowanie słoneczne; lakier nanosi się pistoletem.
  • Pasta polerska – po oszlifowaniu plastikowej powierzchni reflektorów, nakłada się na nie pastę polerską i przy życiu filcowej nakładki i polerki lub wiertarki, poleruje aż do nadania właściwego połysku.

Dzięki domowym lub profesjonalnym sposobom na czyszczenie i polerowanie reflektorów samochodowych można przywrócić im doskonały stan i dawną, idealną przejrzystość. Wystarczy dobrać odpowiedni sposób polerowania i wykonać go krok po kroku tak, jak polecają eksperci.

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 0 Średnia: 0]
Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rodzaje świateł samochodowych i ich przeznaczenie

Światła samochodowe, zwłaszcza zewnętrzne, pozwalają na prawidłowe oświetlenie pojazdu, drogi przed i za nim. Wpływają w sposób bezpośredni na bezpieczeństwo...

Zamknij