Zaznacz stronę

Wraz z biegiem czasu pod wpływem działania negatywnych czynników atmosferycznych, soli drogowej czy agresywnych środków myjących reflektory naszego samochodu tracą swoje walory wizualne, stają się zmatowiałe, pożółkłe, często pojawiają się na nich widoczne zarysowania, co niestety przekłada się na gorszy wygląd auta. Nie jest to jednak taki defekt, który od razu kwalifikuje oświetlenie do wymiany. W niektórych przypadkach wystarczy odpowiednia regeneracja, dlatego w tym artykule podpowiemy, co można zrobić, aby szybko i skutecznie odnowić oświetlenie w naszym samochodzie.

Co jest przyczyną niszczenia reflektorów?

Powszechnym problemem, który dotyka niemal każdy samochód z kloszami reflektorów wykonanych z tworzywa sztucznego, jest ich matowienie oraz widoczne zarysowania, pojawiające się na skutek uszkodzeń mechanicznych. Zarysowania najczęściej są spowodowane uderzeniami o powierzchnię reflektorów żwiru, piasku czy kamyków. Mogą być też wynikiem nieprawidłowego mycia reflektorów lub używaniem słabej jakości kosmetyków do pielęgnacji samochodu. W wyniku częstej eksploatacji, pod wpływem promieniowania UV szkło reflektorów żółknie, zmienia swoją barwę i matowieje, a to z kolei przyczynia się do pogorszenia widoczności na drodze.

Polerowanie reflektorów

Jedną z metod regeneracji oświetlenia samochodowego jest polerowanie kloszy reflektorów. Click To TweetPolerkę reflektorów można wykonać ręcznie lub maszynowo – za pomocą szlifierki oscylacyjnej. W domowych warunkach zdecydowanie lepiej wybrać jednak opcję pierwszą, gdyż użycie szlifierki wymaga nie tylko wprawy, ale jest i bardziej czasochłonne. Polerowanie reflektorów zaleca się przeprowadzić przy użyciu papierów ściernych i odpowiedniej pasty o delikatnych właściwościach ściernych np. Pasty Sonax do renowacji reflektorów i plastików. Zanim jednak przystąpimy do prac polerskich, koniecznie trzeba pamiętać o zabezpieczeniu taśmą klejącą elementów znajdujących się w najbliższym otoczeniu reflektorów, czyli zderzaka i błotnika oraz o dokładnym umyciu kloszy lamp.

Polerowanie reflektorów najlepiej rozpocząć najgrubszym papierem ściernym i stopniowo przechodzić do coraz drobniejszego, czyli 800->1000->1500->2000->2500->3000. Jeśli klosz jest mocno uszkodzony, można spróbować rozpocząć polerkę od użycia papieru o gradacji 500 – jeśli mniej – od 1000 lub nawet 2000. Przy regeneracji reflektorów najlepiej zaopatrzyć się w papiery ścierne wodne, ponieważ podczas polerki reflektory cały czas muszą być wilgotne. Po uzyskaniu zadowalającej przejrzystości lamp, w klosze należy wetrzeć preparat ochronny do reflektorów, zabezpieczający przed promieniowaniem i innymi negatywnymi czynnikami zewnętrznymi.

regeneracja oswietlenia samochodowego 2 Regeneracja oświetlenia samochodowego

Lakierowanie reflektorów

Inną metodą na regenerację lamp samochodowych jest ich lakierowanie. Click To Tweet Prace lakiernicze należy rozpocząć od demontażu lamp z samochodu, a następnie ich dokładnym umyciu i odtłuszczeniu powierzchni. Lakier najlepiej przygotować w rozcieńczeniu większym niż zaleca producent, dzięki czemu uzyskamy szklistą strukturę bez widocznych smug lakieru. Lakier należy nakładać cienkimi warstwami na całej powierzchni. Taką czynność powinno się powtórzyć tyle razy, ile zaleca producent lakieru. Po dokładnym wyschnięciu lakieru można przejść do montażu oświetlenia.

Przyciemnianie reflektorów

Dzięki lakierowaniu można w bardzo prosty sposób przyciemnić reflektory. Aby to zrobić, wystarczy do bezbarwnego lakieru dodać czarny lakier akrylowy. Efekt, jaki uzyskamy zależy od ilości użytego lakieru akrylowego oraz liczby warstw, które nałożymy na klosze. Im więcej warstw, tym reflektory będą ciemniejsze.

Wymiana przepalonej żarówki

Przy regeneracji reflektorów warto sprawdzić również stan żarówek. Często zdarza się, że wraz z codzienną eksploatacją światło zaczyna gorzej świecić. W samochodach z tradycyjnymi żarówkami lub tzw. żarówkami halogenowymi wymianę oświetlenia bez większych problemów możemy przeprowadzić samodzielnie. Warto pamiętać o tym, aby żarówki zawsze wymieniać parami. Nawet gdy jedna świeci mocniej niż druga, jest duże prawdopodobieństwo, że w krótkim czasie również ona będzie wymagać wymiany.

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 0 Średnia: 0]
Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Inteligentne oświetlenie samochodowe

Trudno wyobrazić sobie, żeby przemysł motoryzacyjny pozostawał obojętny na kolejne nowinki techniczne. Szybki rozwój technologii wręcz wymusza na producentach wdrażanie...

Zamknij