Zaznacz stronę

Światła samochodowe, zwłaszcza zewnętrzne, pozwalają na prawidłowe oświetlenie pojazdu, drogi przed i za nim. Wpływają w sposób bezpośredni na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. W każdym pojeździe występuje kilka rodzajów świateł.

Rodzaje świateł samochodowych

W samochodzie mamy zamontowane całą masę różnego rodzaju świateł. Wśród nich można wymienić:

  • Światła drogowe – używane od zmierzchu do świtu, doraźnie. Są to mocne światła, określane również jako światła długie, które pozwalają zwiększyć widoczność przed pojazdem. Ich strumień jest symetryczny, czyli równomiernie oświetla prawą i lewą część drogi. Jeśli istnieje ryzyko oślepienia innych kierowców lub pieszych, światła te należy wyłączyć.
    swiatla samochodowe 4 Rodzaje świateł samochodowych i ich przeznaczenie
  • Światła mijania – to podstawowe światła do jazdy, określane jako światła krótkie, pozwalające na zwiększenie pola widzenia przed pojazdem.
  • Kierunkowskazy – lewy i prawy sygnalizują zmiany kierunku jazdy, skręt lub zmianę pasa ruchu.
  • Światła hamowania – nazywane światłami „stop”, które sygnalizują hamowanie pojazdu i uruchamiają się automatycznie w momencie, kiedy kierowca wciska pedał hamulca.
  • Światła oświetlające tablicę rejestracyjną – zwiększają widoczność tablicy rejestracyjnej.
  • Światła pozycyjne – stosowane w czasie postoju pojazdu, przy dobrej przejrzystości powietrza.
  • Światła odblaskowe – zapewniają lepszą widoczność pojazdu oświetlonego przez innego pojazdy w ciemności.

swiatla samochodowe 2 Rodzaje świateł samochodowych i ich przeznaczenie

  • Światła awaryjne – sygnalizują awaryjne sytuacje, np. uszkodzenie pojazdu czy wypadek.
  • Światła przeciwmgłowe – nazywane również przeciwmgielnymi, służą do oświetlania drogi w warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza, także w czasie mgły. Występują przednie i tylne światła przeciwmgłowe.
    swiatla samochodowe 5 Rodzaje świateł samochodowych i ich przeznaczenie
  • Światła cofania – sygnalizują wrzucenie w samochodzie wstecznego biegu.
  • Światła postojowe – włączane w warunkach niedostatecznej widoczności, w czasie postoju oraz w czasie zatrzymania pojazdu.

swiatla samochodowe 3 Rodzaje świateł samochodowych i ich przeznaczenie

Czy światła są obowiązkowe?

Zgodnie z art. 51 pkt 1 Prawa o ruchu drogowym, każda osoba kierująca pojazdem ma obowiązek używania świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Innymi słowy, zawsze, niezależnie od pogody czy pory dnia czy nocy, należy jeździć na światłach mijania, choć dopuszcza się korzystanie od świtu do zmierzchu przy dobrej przejrzystości powietrza ze świateł do jazdy dziennej. Oba rodzaje świateł nie mogą być włączone równocześnie.

Obowiązkiem kierowcy jest także włączenie świateł mijania, przeciwmgłowych przednich lub obu rodzajów świateł jednocześnie, przy zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą czy opadami atmosferycznymi. Jeśli zaś warunki te ograniczają widoczność na odległość mniejszą niż 50 m, można włączyć światła przeciwmgłowe tylne.

Podczas postoju bądź zatrzymania pojazdu, które nie wynika z warunków ruchu lub przepisów, trzeba włączyć światła pozycyjne przednie i tylne lub światła postojowe.

Prawidłowe używanie świateł samochodowych powoduje, że kierowca lepiej widzi drogę przed sobą i jest lepiej widzialny dla innych użytkowników ruchu drogowego. Można dzięki nim sygnalizować problemy podczas jazdy lub wypadek czy awarię. W takich sytuacjach należy pamiętać o wystawieniu trójkąta ostrzegawczego.

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 4 Średnia: 3]
Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
5 metod na czyszczenie świateł samochodowych

W pochmurny, deszczowy dzień, po zmroku i nad ranem światła samochodowe są niezbędne do sprawnego i przede wszystkim bezpiecznego poruszania...

Zamknij