Zaznacz stronę

Żarówki LED 

Upowszechnienie technologii LED w branży oświetleniowej wprowadziło rewolucję. Żarówki LED skutecznie zaczęły zastępować halogeny i ksenony. Są bardziej oszczędne i trwałe, co przekłada się na wydłużoną wydajność. Żarówki tego typu opierają się na technologii półprzewodnikowej i charakteryzują się nawet 25-krotnie dłuższym okresem eksploatacji w porównaniu do tradycyjnych żarówek w samochodach. Technologia LED-owa wykorzystywana jest w postaci taśm LED lub żarówek LED-owych. Czy rzeczywiście warto kupować żarówki LED do samochodu?

Zalety samochodowych żarówek LED

Oświetlenie LED-owe w samochodach może być wykorzystane w różnego rodzaju światłach, choć najczęściej LEDy stosowane są do świateł służących do jazdy dziennej.

Największą zaletą żarówek LED w stosunku do żarówek klasycznych jest wysoka wydajność i oszczędność energii. Click To Tweet

Dwie lampy halogenowe potrzebują 110 W energii, a taki sam zestaw diodowy LED wykorzystuje 10 W. Trwałość żarówek LED jest wyższa niż klasycznych – mają one nawet 30-krotną żywotność w porównaniu do halogenów. Zużywają one mniej prądu, a ich trwałość sięga nawet 50 000 godzin.

Do zalet LED-ów zalicza się mniejsze obciążanie alternatora w trakcie ich działania i ograniczanie spalania paliwa podczas jazdy – nawet o 0,3l na 100 km. Oświetlenie LED emituje światło zdecydowanie najbardziej zbliżone do barwy światła dziennego, niż w przypadku halogenów czy ksenonów. Dlatego po zmroku otoczenie widoczne przed maską jest dla kierowcy bardzo naturalne.

Jak montować żarówki LED w samochodzie?

Żarówki LED najczęściej są montowane w miejscu świateł do jazdy dziennej. Wymagają skomplikowanej konstrukcji reflektora, dlatego nie można tak po prostu zastosować je wszędzie tam, gdzie używane są klasyczne żarówki. LED-y będą wymagały zaawansowanego układu chłodzenia, ponieważ grzeją się nie od przodu, od strony elementu świetlnego, ale od tyłu, dlatego nie są schładzane podczas jazdy, strumieniem powietrza opływającym samochód.

photo 17220 20100314 1024x680 Czy warto kupować żarówki led do samochodu?

Montaż żarówek LED w reflektorach przednich będzie prosty, ale w reflektorach tylnych należy wykorzystać diody o odpowiedniej mocy. Jeśli w samochodzie dotychczas nie były montowane lampy LED, należy sprawdzić, czy posiada on magistralę CAN-BUS, która pozwoli na prawidłowe działanie żarówki. Mają one wbudowany stabilizator napięcia, co ogranicza ryzyko przepalenia się diod w przypadku wystąpienia wahań napięcia w instalacji elektrycznej auta. Nowoczesne oświetlenie LED do samochodu jest proste w instalacji i zasilane będzie z akumulatora samochodu.

Światła do jazdy dziennej LED montuje się poprawnie, kiedy znajdują się one nie dalej niż 400 mm od bocznego obrysu pojazdu, a odległość między nimi nie może być mniejsza ni 600 mm. Światła tego rodzaju powinny być umieszczone na wysokości od 250 do 1500 mm. Muszą być też prawidłowo podłączone i nie można z nich korzystać jednocześnie ze światłami mijania.

Czy homologacja jest wymagana?

Podobnie jak w przypadku innych żarówek świateł samochodowych, także żarówki LED muszą posiadać odpowiednią homologację, czyli znak E, który zaświadcza, że można z nich korzystać na drogach publicznych. Jeśli na żarówce nie znajdziemy znaku homologacji, żarówka może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa drogowego – kierowcy i współuczestników ruchu. Oznaczenie „E” z liczbą w kółeczku na żarówce oznacza, że światła zostały przebadane w certyfikowanym laboratorium i dopuszczone do stosowania w danym modelu auta.

Gdzie można montować w samochodzie żarówki LED?

Nie można dowolnie montować taśm czy innych świateł LED w samochodzie, na zewnątrz, ponieważ kierowca naraża się otrzymanie mandatu w wysokości nawet 500 zł. Nie można montować świateł, które nie są przewidziane prawem i które nie spełniają polskich norm bezpieczeństwa.

Kierowca bowiem popełnia wykroczenie z art. 97 Kodeksu drogowego, montując światła wadliwe lub nieposiadające homologacji.

Obecnie można bez problemu zamontować żarówki LED do świateł służących do jazdy dziennej, przy sprzyjających warunkach.

Światła tego rodzaju mogą być traktowane jako dodatkowe, zwłaszcza w starszych modelach aut, ale należy je prawidłowo rozmieścić. Click To Tweet

Nie muszą to być jednolite lampy i mogą składać się z kilku lub kilkunastu diod LED. Można je zamontować nawet samodzielnie, dzięki zakupowi gotowego zestawu, ale najlepiej jest pozostawić to zadanie wykwalifikowanym elektrykom samochodowym.

Istnieje także możliwość zamontowania trzeciego światła stop złożonego z czerwonych diod LED lub montaż tylnych świateł w tej samej technologii.

photo 42726 20151005 1024x683 Czy warto kupować żarówki led do samochodu?

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie żarówek LED do samochodu?

Kupując diody LED, taśmy LED czy lampy LED do samochodu należy zwrócić uwagę, czy posiadają wbudowany stabilizator napięcia. W przeciwnym wypadku przy wahaniach napięcia w instalacji elektrycznej samochodu może dojść do szybkiego przepalania się diod. Jeśli wybrany zestaw nie ma stabilizatora, można go zakupić oddzielnie, dzięki czemu zapewnimy światłu odpowiednio długą żywotność. Żarówki muszą mieć homologację, określaną symbolem „E”, co wskazuje na ich dopuszczenie do użytku w ruchu drogowym.

Nie warto kupować żarówek tuningowych, zwykle bez homologacji, z ciemnoniebieskimi bańkami, ponieważ ich trwałość jest niewielka. Analogicznie zestawy ksenonowe nie będą odpowiednie do zwykłych reflektorów – one również nie posiadają homologacji.

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 55 Średnia: 3.3]
Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
oświetlenie samochodu
Jak prawidłowo dobrać żarówki do samochodu?

Wszystko o żarówkach samochodowych Żarówki samochodowe dostępne są w kilku odmianach, pod różne modele pojazdów. Są to lampy halogenowe, ksenonowe...

Zamknij