Zaznacz stronę

Wciąż przybywa osób, które mają na uwadze dobro środowiska naturalnego i chcą postępować zgodnie z zasadami ekologii. Istnieje wiele rodzajów odpadów, które w znacznym stopniu mogą być wykorzystane jeszcze raz i dlatego wymagają szczególnego traktowania. Przykładem są żarówki energooszczędne i świetlówki.

Utylizacja zużytych żarówek

Tylko żarówki tradycyjne, czyli lampy żarowe i halogenowe nie są odpadem niebezpiecznym. Click To Tweet Mogą więc być wyrzucane do śmietnika z pozostałymi odpadami. Natomiast inaczej wygląda sprawa z żarówkami energooszczędnymi, ich składowanie musi się odbywać według określonego planu. W zależności od klasy samochodu do jazdy dziennej kierowcy najczęściej decydują się na światła halogenowe, xenonowe, LED-owe. Te ostatnie są szczególnie popularne w ostatnim czasie ze względu na niski pobór energii i długą żywotność.

Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z 2005 roku, za wyrzucanie do kosza m.in. świetlówek, grozi kara nawet w wysokości 5000 zł. Wynika to z tego, że żarówki energooszczędne (w tym światła LED) i świetlówki traktowane są jako odpad niebezpieczny. Co zatem można zrobić ze zużytą żarówką?

Zużytą świetlówkę można oddać m.in.

  • w punkcie zbierania elektryczności – w takich miejscach bez dodatkowych opłat możemy pozostawić dowolną ilość żarówek;
  • w sklepie – zużyte żarówki samochodowe można oddać w sklepie lub w hurtowni przy okazji zakupu nowych żarówek. Punkty sprzedaży mają obowiązek je przyjąć w tej samej ilości, co zakupione, bez względu na markę;
  • do specjalnych pojemników – na terenie wielu osiedli bądź supermarketów znajdują się specjalne pojemniki, do których można oddać żarówki. Takie pojemniki mogą być zamontowane na każdym osiedlu. Jeżeli na naszym go nie ma – wystarczy zgłosić taką potrzebę zarządcy lub administracji.

utylizacja zuzytych zarowek 1 Wszystko o utylizacji zużytych żarówek

Dlaczego warto utylizować żarówki?

Utylizacja żarówek umożliwia odzyskanie z nich znacznej części surowców wtórnych, które mogą posłużyć do produkcji nowych urządzeń. Ponadto segregując odpady przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego i zapobiegamy przedostawaniu się do niego toksycznych substancji. Zużyta świetlówka może być wykorzystana wtórnie blisko z 90% skutecznością.

Co zrobić, gdy żarówka uległa zniszczeniu?

W przypadku, gdy żarówka uległa zniszczeniu lub uszkodzeniu, np. stłuczeniu pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Roztłuczone szkło należy starannie zebrać i włożyć do kilku warstw torebki ochronnej. W tym celu warto skorzystać z dodatkowej ochrony dłoni i założyć np. lateksowe rękawiczki. Rtęć i pozostałe substancje najlepiej przetrzeć mokrą ścierką lub gąbką.

Tradycyjne żarówki wycofywane ze sprzedaży

Ze sprzedaży zostają systematycznie wycofywane żarówki przezroczyste o mocy 100W (oraz mocniejsze), przezroczyste żarówki halogenowe o mocach od 74W do 500W oraz nieprzezroczyste żarówki halogenowe wszystkich typów. W ten sposób ma stopniowo następować wymiana żarówek na świetlówki kompaktowe, czyli energooszczędne źródła światła. Dzieje się tak również w trosce o środowisko – sama rezygnacja z żarowego źródła światła na rzecz świetlówek kompaktowych ma na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.

Dlaczego rtęć jest tak niebezpieczna?

Rtęć już w śladowych ilościach (5 mg – co odpowiada mniej więcej ilości tuszu w czubku długopisu) może mieć bardzo negatywny wpływ na człowieka. Rtęć może przedostać się do organizmu razem z powietrzem czy z jedzeniem, dlatego bardzo ważne jest, aby dokładnie posprzątać pomieszczenie, w którym doszło do rozbicia świetlówki. Rtęć może odkładać się w nerkach czy w wątrobie, a jej działanie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Co najgorsze, skutki zatrucia rtęcią, mogą być długotrwałe. Objawami wchłonięcia rtęci jest m.in. bezsenność, zawroty głowy, stany depresyjne, drężnie rąk, obniżona ostrość wzroku czy słuchu.

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 12 Średnia: 2.6]
Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kiedy i jak włączyć światła drogowe w samochodzie?

Nie ulega wątpliwości, że światła są jednym z najważniejszych elementów każdego samochodu. Mają one na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu...

Zamknij