Zaznacz stronę

Oświetlenie do jazdy dziennej to już standard, jeśli chodzi o wyposażenie samochodu. Z powodzeniem poradzisz sobie z jego montażem lub wymianą samodzielnie. Podpowiemy Ci, jak zrobić to krok po kroku i przypomnimy przepisy dotyczące tego typu świateł.

Oświetlenie do jazdy dziennej

Dawne przepisy dopuszczały używania w dzień wyłącznie świateł mijania. Z czasem pojawiła się alternatywa w postaci oświetlenia do jazdy dziennej. Przeznaczone jest ono do jazdy od świtu do zmierzchu, w warunkach dobrej widoczności, przez wszystkie dni w roku. Gdy tylko przejrzystość powietrza się zmniejsza, kierowca ma obowiązek włączyć światła mijania.

Oświetlenie do jazdy dziennej musi spełniać normy regulowane przez przepisy dotyczące ruchu drogowego. Click To Tweet Niestety, kierowcy często decydują się na instalację oświetlenia o walorach estetycznych, niekoniecznie certyfikowanego. Wybierając światło niezgodne z wymogami (np. o barwie niebieskiej, podczas gdy dopuszczalne są jedynie żółta i biała) trzeba liczyć się z mandatem w wysokości nawet do 500 zł i odebraniem dowodu rejestracyjnego.

Jakie kary obowiązują za brak oświetlenia do jazdy dziennej

Zgodnie z przepisami dotyczącymi ruchu drogowego jazda bez świateł od zmierzchu do świtu karana jest 2 punktami karnymi i grzywną w wysokości do 100 zł. Dodatkowo, aby uniknąć mandatów, należy przestrzegać kilku istotnych reguł dotyczących oświetlenia do jazdy dziennej. Tego rodzaju światła należy zmienić na światła mijania w warunkach ograniczonej widoczności – podczas deszczu czy mgły, a także w czasie jazdy w tunelu. Oświetlenie do jazdy dziennej możemy wyłączyć, stojąc w korku, ale także pod pewnymi warunkami – jeśli zarówno za, jak i przed nami znajduje się inny pojazd oraz postój trwa dłużej niż minutę.

montowanie oswietlenia do jazdy dziennej 2 Zrób to sam: Montowanie oświetlenia do jazdy dziennej

Sam zamontuj oświetlenie do jazdy dziennej

Samodzielny montaż oświetlenia do jazdy dziennej nie jest trudny i nie wymaga skomplikowanych narzędzi. Sprawnie przeprowadzisz go, stosując się do poniższych punktów:

  1. Wybierz właściwe oświetlenie.
  2. Przygotuj narzędzia.
  3. Ustal miejsce montażu.
  4. Podłącz światła do prądu.
  5. Zajmij się instalacją elektryczną.
  6. Przytwierdź moduł sterujący.

Wybierz właściwe oświetlenie

Na światłach do jazdy dziennej muszą znaleźć się oznaczenia, które świadczą o dopuszczeniu produktu do użycia. Click To Tweet Sprawdź, czy na kloszu lampy widoczne są litery RL (nie DRL!), oraz litera E opatrzona dodatkowo numerem homologacji. Zestawy z oświetleniem do jazdy dziennej często zawierają także dodatkowe elementy – ułatwiające mocowanie uchwyty typu ,,clip on” czy moduły sterujące.

Przygotuj narzędzia

Montaż oświetlenia do jazdy dziennej wymaga podstawowych narzędzi, które na pewno ma w swoim warsztacie każdy majsterkowicz. Są to: wiertarka, śrubokręt, nożyk, klucz 8-ka oraz szczypce.

Ustal dokładnie miejsce montażu

Przymierz światła do samochodu, pamiętając o obowiązujących przepisach prawa drogowego w zakresie umiejscowienia oświetlenia. Światła powinny znajdować się na wysokości od 250 do 1500 mm nad podłożem. Ich rozstaw z kolei nie może być mniejszy niż 600 mm (chyba że szerokość pojazdu jest mniejsza niż 1300 mm, wtedy wymagana odległość między światłami to 400 mm). Następnie zamocuj uchwyty w wybranej lokalizacji (najlepsze miejsce stanowi dolny wlot powietrza do silnika w zderzaku). Możliwe, że w trakcie tego kroku będziesz musiał wywiercić dodatkowe otwory.

Podłącz światła do prądu

Po zamocowaniu uchwytów wepnij światła. Przewody zasilające poprowadź do wnętrza komory silnikowej tak, by nigdzie nie wystawały. Następnie zajmij się podłączeniem przewodów oświetlenia do zacisków akumulatora. Zadbaj o bezpieczeństwo i na czas pracy wyjmij bezpiecznik.

Zajmij się instalacją elektryczną

Kolejny krok polega na zlokalizowaniu wiązki elektrycznej tym razem świateł pozycyjnych. Do tego przewodu podepnij moduł DLR, przestrzegając biegunowości (nie pomyl plusa z minusem!). Pamiętaj o tym, żeby wpiąć się tylko do jednego przewodu (doprowadzającego prąd do jednej z żarówek świateł pozycyjnych).

Przytwierdź moduł odpowiedzialny za automatyczne uruchamianie

Ostatni krok to przytwierdzenie modułu odpowiadającego za automatyczne uruchamianie oświetlenia do jazdy dziennej. Ten element należy przytwierdzić w stabilny sposób pod maską pojazdu. Nie zapomnij o wpięciu do modułu kabli świateł. Gdy to zrobisz, skontroluj, czy montaż przebiegł prawidłowo, a potem – ciesz się jazdą!

Samodzielne montowanie świateł do jazdy dziennej przeprowadzone z rozwagą, krok po kroku, nie może się nie udać. Czynność ta zajmie Ci, w zależności od umiejętności, od dwóch do trzech godzin. Warto samemu zadbać o to, by oświetlenie dzienne zostało zamontowane prawidłowo i zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 0 Średnia: 0]
Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Oświetlenie halogenowe czy ledowe? Które wybrać?

Oświetlenie podwozia samochodu, progów, części wokół świateł drogowych i mijania, to tylko niektóre miejsca, w którym można zastosować oświetlenie halogenowe...

Zamknij