25Sprawnie działające oświetlenie samochodowe to gwarant bezpiecznej, bezwypadkowej jazdy. Ta z kolei powinna być dla każdego kierowcy priorytetem. Dobrze oświetlona droga to zwiększona widoczność, pozwalająca w porę zareagować na nieprzewidziane sytuacje na jezdni. Z wymianą oświetlenia samochodowego nie warto zwlekać – tych, których nie przekonuje kwestia bezpieczeństwa, być może przekona do niezwlekania z tą czynnością wysokość kar, jakie grożą kierowcom jeżdżącym pojazdami z niesprawnym oświetleniem. Dla osób, które nie chcą tego typu działań powierzać profesjonalnym mechanikom, przygotowaliśmy poradnik. Jest on zbiorczym opracowaniem wskazówek dotyczących tego, jak samodzielnie przeprowadzić wymianę oświetlenia samochodowego.
W artykule prezentujemy, jak wymienić żarówki w najpopularniejszych rodzajach oświetlenia samochodowego. Z tekstu dowiesz się, jak poradzić sobie:
- ze światłami mijania, drogowymi i postojowymi;
- ze światłami przeciwmgielnymi;
- z kierunkowskazami przednimi;
- z kierunkowskazami tylnymi.
Wymiana świateł mijania, drogowych i postojowych
W tym przypadku duże znaczenie ma fakt, czy nasz samochód posiada światła ksenonowe. Jeżeli tak, to zanim przystąpimy do wymiany lewego reflektora (bądź jego żarówki) musimy wyjąć dodatkowy zbiorniczek, który znajduje się w zbiorniku spryskiwaczy szyb. Dzięki temu zyskamy dużo lepszy dostęp do reflektora.
Następnie przystępujemy do zdjęcia reflektora – w tym celu delikatnie odciągamy dwa zatrzaski. Po wyjęciu pokrywy odpinamy złącze elektryczne. Odpinamy klamrę mocującą i wyciągamy zepsutą żarówkę. Nową, nieprzepaloną montujemy tak, aby pasowała do wycięć w obudowie. Następnie składamy rozkręcony reflektor – zakładamy dekiel ochronny, wkładamy dodatkowy zbiorniczek w miejsce, z którego wyjęliśmy go wcześniej.
Wymiana świateł przeciwmgielnych
Jeśli przepaliła Ci się żarówka w światłach przeciwmgielnych, będziesz musiał poświęcić na jej wymianę nieco pracy – niestety, znacznie więcej niż w przypadku kierunkowskazów bądź świateł drogowych. Wymiana oświetlenia ,,na szybko”, na poboczu, może okazać się bardzo trudna, a także zająć więcej czasu, niż przypuszczałeś. Warto podkreślić też, że wymiana świateł przeciwmgielnych wymaga podniesienia samochodu, a więc do jej wykonania niezbędny jest nam lewarek.
W pierwszej kolejności podnieś auto. Następnie obróć o 90 stopni dwa zatrzaski reflektora oraz otwórz pokrywę – musisz wiedzieć, że znajduje się ona w osłonie pod reflektorem. Następnie wciśnij klamrę – pozwoli CI to zdjąć pokrywę z tyłu reflektora. Odepnij złącze elektryczne. Wyjmij mocującą zaczepy klamrę. Pozbądź się starej żarówki i zainstaluj nową – zrób to precyzyjnie, dbając o jej dopasowanie. Na powrót załóż klamrę mocującą, podłącz złącze elektryczne do lampy. Zamontuj pokrywę z tyłu lampy i zablokuj pokrywę reflektora zatrzaskami.
Wymiana kierunkowskazów przednich
Wymiana tych świateł przebiega szybko. Odłącz złącze od oprawki, tę drugą przekręcając o 90 stopni. Żarówkę, którą chcesz wymienić, dociśnij i obróć w lewo. Instalując nową żarówkę, obracaj nią w prawo, aż znajdzie się w prawidłowym położeniu. Na sam koniec zamontuj oprawkę – również obróć ją w prawo do momentu, aż wyczujesz opór.
Wymiana kierunkowskazów bocznych
Przesuń do przodu reflektor, a następnie delikatnie wyjmij lampę kierunkowskazu. Oprawkę żarówki przekręć o 90 stopni, a później – wyjmij ją z obudowy. Wciśnij nową żarówkę w miejsce tej przepalonej. Kiedy już znajdzie się ona na swoim miejscu, na powrót zainstaluj lampę kierunkowskazu.
Pamiętaj, że nasz artykuł zawiera ogólne rady i przykładowe zalecenia dotyczące tego, jak wymienić oświetlenie samochodowe. Opisane przez nas działania nie sprawdzą się w każdym modelu samochodu – przede wszystkim dlatego, iż mechanizmy lamp poszczególnych pojazdów znacznie różnią się między sobą. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie zdemontować lub zamontować oświetlenie samochodowe, powierz te czynności mechanikowi. Miej na uwadze to, że kwestia bezpieczeństwa jest czymś, na czym nie warto oszczędzać.
Wasze ostatnie komentarze