Zaznacz stronę

Tuning zazwyczaj kojarzy się amatorom motoryzacji ze strojeniem i modyfikacją części samochodowych w taki sposób, aby zyskały one efektowny wygląd przy jak najlepszych parametrach. Okazuje się jednak, że tego rodzaju ulepszenia nie muszą dotyczyć wyłącznie mechanicznych właściwości pojazdu – coraz większa liczba kierowców decyduje się bowiem na tuning oświetlenia.

Tuning oświetlenia – co jest na topie?

Kierowcy decydują się zarówno na tuning oświetlenia, jak i montaż świecących gadżetów, które mają walor jednocześnie dekoracyjny oraz praktyczny. Dużą popularnością cieszą się usługi takie jak:

  • montaż świateł LED przeznaczonych do jazdy dziennej,
  • zamocowanie halogenowego kompletu świateł przeciwmgłowych,
  • montaż neonówek na nadwoziu,
  • przymocowanie świateł LED na taśmie samoprzylepnej,
  • podświetlenie spryskiwaczy,
  • montaż świecących kapturków zaworów,
  • instalacja podświetlenia anteny.

Światła do jazdy dziennej

LED-owe światła do jazdy dziennej to prawdziwy hit wśród fanów tuningu. Click To Tweet Ich montaż nie może jednak zostać wykonany w dowolny sposób. Pewne ograniczenia wynikają zarówno z przepisów prawnych, jak i konieczności zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa na drodze. Diody takich świateł muszą być białe. Powinny automatycznie włączać się (po przekręceniu kluczyka  w stacyjce) oraz wyłączać (po włączeniu świateł mijania, drogowych czy przeciwmgłowych). Należy montować je na wysokości od 25 do 150 cm nad ziemią. Odległość między nimi nie może zaś być mniejsza niż 60 cm.

Praktyczne akcesoria

Tuningowanie oświetlenia samochodowego może mieć wymiar praktyczny. Właściciele aut posiadających hak holowniczy montują kierunkowskazy na błotnikach, część kierowców decyduje się na montaż dodatkowych kierunkowskazów na lusterkach. Niesłabnącym powodzeniem cieszą się światła obrysowe – LED-owe bądź te z  tradycyjną żarówką.

Uwaga na… brak homologacji

Należy pamiętać, że wszystkie gadżety służące tuningowi oświetlenia, które nie posiadają homologacji, są zabronione. Mimo to cieszą się one niesłabnącym zainteresowaniem fanów motoryzacji. Dlaczego tak się dzieje? Spora część kierowców kupuje gadżety, którymi może pochwalić podczas zlotów fanów tuningowanych pojazdów. Po spotkaniu tego rodzaju akcesoria są przez nich natychmiast zdejmowane.

%name Tuning oświetlenia samochodowego

Tuning oświetlenia samochodowego a przepisy ruchu drogowego

Polskie prawo dość precyzyjnie określa, w jaki sposób powinniśmy stuningować oświetlenie samochodowe. Click To Tweet Światła do jazdy dziennej mogą być zamontowane jako dodatkowe – o ile zamocuje się je zgodnie z odpowiednimi wytycznymi (przytoczonymi we wcześniejszej części artykułu). Prócz tego istotna jest jeszcze jedna kwestia. Koniecznie należy sprawdzić, czy wybrane przez nas światła do jazdy dziennej posiadają homologację europejską. Jak to zrobić? Zerknijmy, czy na obudowie produktu znajduje się wytłoczona litera E z numerem. Dokładne liczby nie są istotne – mogą się one różnić w zależności od kraju, w którym została wykonana homologacja. Ważna jest sama obecność oznaczenia.

Na zewnątrz pojazdu dopuszczalne jest montowanie dodatkowych świateł obrysowych bądź bocznych. I to… tyle. Wszystkie inne metody tuningowania oświetlenia są wykluczone. Pamiętajmy, że prawo działa w ten sposób, że jeżeli coś nie jest dozwolone (i ujęte w odpowiedni zapis) jest zabronione.

Konsekwencje tuningu oświetlenia niezgodnego z prawem

Montaż oświetlenia kół czy lamp w przestrzeni pod podwoziem może nas słono kosztować. Nie chodzi wyłącznie o mandat – pamiętajmy, że przepisy ruchu drogowego nie są podyktowane złośliwością urzędników, a przede wszystkim – troska o bezpieczeństwo na drodze. Dodatkowo policjant, który zauważy samochód stuningowany w niedozwolony sposób, ma prawo odebrać kierowcy dowód rejestracyjny pojazdu i zwrócić go dopiero wtedy, gdy dodatkowe oświetlenie zostanie usunięte.

Czy warto skusić się na tuning oświetlenia samochodowego? Odpowiedź jest kwestią indywidualną każdego kierowcy. Dodatkowe elementy montowane zgodnie z przepisami i zdrowym rozsądkiem nie powinny przeszkadzać ani policjantom przeprowadzającym kontrolę, ani innym uczestnikom ruchu drogowego.

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 5 Średnia: 2]
Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Regeneracja oświetlenia samochodowego

Wraz z biegiem czasu pod wpływem działania negatywnych czynników atmosferycznych, soli drogowej czy agresywnych środków myjących reflektory naszego samochodu tracą...

Zamknij